Bakllava e shpejtë

receta gatimi per pergaditjen e bakllaves

receta gatimi per pergaditjen e bakllavesPërbërësit:

 • 2 vezë të plota e 3 të verdha vezësh,
 • 1 gotë vaj e 1 qumësht,
 • afro 600 gr miell të situr dhe të përzier me1 pluhur paste,
 • 700 gr niseshte,
 • 1/2 kg arra të grimcuara ose të bluara,
 • 1/2 kg gjalpë.

Sherbeti:

 • 2 kg sheqer,
 • 1 lit ujë,
 • lëngu i ½ limonit,
 • 1 sheqer vanileje.

Përgatitja:

Tunden vezët me pirun, shtohet vaji dhe qumështi. Në masën e përzier mirë, shtohet mielli pak nga pak dhe zihet një brumë i butë. Brumi ndahet në 10 pjesë, e pastaj nga çdo pjesë bëhen nga 5 toptha, gjithsej 50 toptha. Çdo topth hapet sa një pjatë e vogël dhe duke e përmillur me niseshte vehen nga 5 petë njëra mbi tjetrën. Pesë petët e bashkuara hapen dhe hollohen duke i përmillur me niseshte, në një petë të hollë dhe të madhe. Njëlloj veprohet me tërë masën e brumit. Nëse dëshirohet bakllava me petë të radhitura, atëherë petët e holluara vihen në tepsi njëra mbi tjetrën,duke i spërkatur me nga një lugë yndyrë. Pasi të hollohen dhe palosen në tepsi gjysma e petëve, vihen arrat dhe shtrihen nga të gjitha anët njëlloj. Hollohen edhe gjysma e petëve të tjera në të njëjtën mënyrë dhe vihen mbi arra. Pritet në formë delimash.
Nëse dëshirohet bakllava me petë të mbështjella në role, atëherë pasi të hollohet peta me 5 kuleç, paloset gjer në gjysmë nga të dyja anët, poshtë dhe lartë. I hidhen arrat në mes në formë shiriti dhe mbështillet sikurse roladë, duke e palosur pjesën e lartë përmbi. Bakllava pritet në delima madhësish të dëshiruara dhe me lugë i hidhet gjalpi i shkrirë. Futet në furrë të nxehtë me temperaturë 170 gradë C për t’u pjekur dalëngadalë për 11/2 orë ose edhe më tepër. Nëse bakllava skuqet mbi që në fillim, ajo mbulohet me letër dhe pjekja vazhdon gjersa të skuqen petët edhe brenda.

Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lëngu i gjysmë limonit si dhe 1 sheqer vaniljeje. Pasi të largohet sherbeti nga zjarri, shtohet një gotë çaji ujë i ftohtë dhe me sherbet të valë, përvëlohet bakllava e ftohur. Mbulohet gjersa ta pijë sherbetin.

Variant për mbushje:1 kg vishnje të pastruara nga bërthamat sheqerosen pak dhe në shirit vendosen në vend të arrave. Mund t’i hidhen pak arra të bluara, në mënyrë që ato ta thithin lëngun e vishnjeve. Gatuhet dhe piqet në të njëjtën mënyrë sikurse bakllava me arra.

Tags:
Kategoria:
Bakllava

Komentet

 • keti

  cfare eshte pluhuri i pastes ??????????

 • hasime

  qka ështe pluhuri i pastes???-dhe si i bjen sa or pertu pjekur bakllava a shpejtë.11/2sa or jan?

 • elsa

  une pergatis po kete bakllav shum e shijshme

 • endrita

  shum e shijshme a ka receta tjera??

 • teuta

  shum emir edhe une e boj me ket recet

 • Flora

  Shum e mir qfare asht pluhur paste dhe sa kohe lihet sherbeti me u vlue.

 • linda

  hasime 11/1 jan nje or e gjysem dmth 90 minuta.

 • k99

  shum shum e mire me doli kjo bakllava

 • Lumja

  Qka eshte pluhur paste

 • Hona

  pluher paster esht peciv

 • Lili

  Pluhur paste eshte Peciva 🙂

 • vali

  Pluhur paste eshte Peciva 🙂

 • Gëzime

  a mund te me tregoni se qfar i bjen pluher i paster 😀

 • arjana

  gjeje vet o gezim

Mos i humb! Receta të ndryshime ..