Ashure

Përbërësit:

 • 1 gotë grurë i bardhë për ashure,
 • 1 gotë sheqer,
 • pak kripë,
 • 2-3 lugë gjellë niseshte,
 • 1 lugë gjellë kanelle,
 • 50 gr rrush i thate,
 • 1 filxhan çaji me reçel fiku,
 • 100 gr arra te grira,
 • 4-5 karafila.

Përgatitja:

1) Marrim një tenxhere dhe hedhim grurin mbasi e kemi lare. Shtojmë 2.5 kg ujë, dhe e vejmë të zihet në zjarr të ngadaltë derisa të plasaritet gruri.
2) Hedhim kripën, sheqerin, rrushin e thatë, reçelin e fikut të gri
rë, kanellën, karafilat, dhe gjysmën e arrave të grira.
3) Marrim një enë dhe shtojmë niseshtenë bashke me pak ujë dhe e nakatosim masën duke ja shtuar tenxheres në zjarr.
4) Sa kthen një vale 2 min e zbrazim nëpër tasa dhe sipër i hedhim nga arrat e mbetura dhe nga pak kanelle. E lejmë në frigorifer për disa orë në mënyrë që të ftohet dhe të marr shijen e duhur.

Tags:
Kategoria:
Pudingë

Komentet

 • soni

  Ta provojme ihere!:)

 • mimoza

  flm per receten . U MUNDVA TA GJEJA NE TURKISH CUISINE POR ISHTESHUME E COMPLIKUAR.

  SIMPLE AND CONVINIENT

  THANKSSS

Mos i humb! Receta të ndryshime ..