Akullore në petë

Përbërësit:

– 7 të bardhë të vesë
– 7 lugë sheqer
-1 filxhan qumësht dhe një lugë sheqer

Peta

– 1 litër qumësht
-7 të verdhë të vesë
– 1 litër qumësht
– 2 pudingë nga vanilja
-1 margarinë
– 200 gramë sheqer pluhur

Përgatitja
Tundni 7 të bardhët e vesë deri sa të fitoni masë dhe ia shtoni 7 lugë sheqer, një nga një. Kur kjo të jetë tundur mirë, ia shtoni pluhurin për pjekje dhe e piqni në 200 gradë. Kur te jetë pjekur, e zbutni me një filxhan qumësht në të cilin është shtuar një lugë sheqer.

E vloni një litër qumësht me 7 lugë sheqer. Të verdhtë e vesë të tundur me pluhurin e pudingut e derdhni në qumështin e vluar dhe e zieni derisa të fitohet një masë e dendur. Margarinën e tundur me sheqer pluhur i bashkoni me petën e pjekur dhe e qitni mbi koren e pjekur. Mbi të vendosni kremin e vaniljes.

Kategoria:
Akullore

Komentet

 • flora

  eeeeeeemmmmmmmmmmm shum e mir

 • Poema

  Ju lutem kame nevoj per nje sqarim lidhur me kete recet se ne fund po dalin dy pete te pjekura ndersa me lart nuk eshte e dhene se jane dy pete te pjekura!.”Margarinën e tundur me sheqer pluhur i bashkoni me petën e pjekur dhe e qitni mbi koren e pjekur”

 • laureta

  jeni shum te mrekullueshem , vetem kisha pas deshir me ju pyet rreth nje recepti per embelsiren tiramisu dhe trileqe nese mundeni te ma dergoni ne e-mail faliminderit.Kalofshi mire

 • rrezona

  eeeeeeeeeeeeeeeee mirrrrrrrrrrrrrrrrrrr shummmmmmmmmmmmmmmmm

 • rrezona

  laureta ti duhet te jesh shoqe me kete faqe per te ardhur reqeta ne email sepse mua me vi qdo dit .

 • ana

  O zot i madh sa e shijshme qe eshte kjo akullore

 • rea

  shum e mire kjo akullorja . e mrekullueshme

 • klevi

  me falni pak posa feta dalin

Mos i humb! Receta të ndryshime ..