Akullore në enë akulli

Perberesit:

– 8 vezë të freskëta
– 10 lugë sheqer
– 4 qeska krem të rrahur (shllag)
Procedura:

Shijen mund ta ndërroni duke i shtuar arra, lajthi, bajame të grimcuara ose bluara, çokollatë të shkrirë, dredhëza, mjedra, banane etj.

Të bardhat e vezëve tunden 3-4 min. Shtohet sheqeri dhe vazhdon tundja gjersa të përgatitet një marengë e dendur sikurse borë.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke vazhduar tundjen. Kremi i rrahur përgatitet sipas udhëzimit në qeskë, pastaj bashkohet me vezët e tundura dhe përzihet me lugë në mënyrë që të mos bjerë shkuma. Derdhet në enë ku do të ngrihet dhe futet në friz për disa orë.

Masës bazë mund t’i shtohen nga përbërësit e lartpërmendur,e në atë rast masa ndahet përgjysmë. Gjysma e masës përzihet me përbërës të dëshiruar dhe kur të derdhet në enë ku do të ngrihet,më pare hidhet akullorja bazë, e pastaj ajo e kombinuar.

Kategoria:
Akullore

Komentet

 • dona

  shum e mir

 • rrezona

  shum shum e mir mesa duket interesante.

 • xhoana

  eeeeeemmm shume e shijshme <3

 • emi bukuroshja

  emmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm sa e mire kjo pe qe eshte akullore

 • florentina

  boll e komplikur koka

 • Besart

  Shum E Bukur Koj Ëmbelsir

 • valmira

  une shum e dueee

 • meli

  mire akullore por edhe ne ene akulli bile

 • meli

  mmmmmmmmmmmmmmmmmm me duket sikur e kam perpara

 • mirela

  ohh shume e shijshme me beni nje mua dhe ma jepni eeee

 • mirela

  shume e shijshme dua une nje a jepni

Mos i humb! Receta të ndryshime ..